Girls Wrestling
   League  Overall
 WLWL
Arlington8080
Everett3132
Lake Stevens3232
Cedarcrest1010
Cascade1212
Glacier Peak0101
Marysville-Get0303
Marysville-Pil0303
Oak Harbor0606
Mount Vernon0507
Jackson0000
Kamiak0000
Lynnwood0000
Mariner0000
Meadowdale0000
Monroe0000
Mountlake Ter0000
Shorewood0000
Stanwood0001
Snohomish0101
Edmonds-Wd0304


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Saturday, Feb 15
 
Regionals
Stanwood
Squalicum
Snohomish
Oak Harbor
Nooksack Valley
Mountlake Ter
Mount Vernon
Mount Baker
Monroe
Meridian
Meadowdale
Marysville-Pil
Marysville-Get
Mariner
Lynden
Lakewood
Lake Stevens
Kamiak
Jackson
Glacier Peak
Ferndale
Everett
Edmonds-Wd
Cedarcrest
Cascade
Burlington-Ed
Blaine
Arlington
Anacortes
Sedro-Woolley *


SWHS
sponsor: NorthSound Physical Therapy MVsponsor: *Arlington High School

Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Girls Wrestling Schedule

Regular Season

  Date Arlington Opponent  
Sat, Dec 7 Jamboree
* Wed, Dec 11 Arlington 66 Cascade 18
* Wed, Dec 11 Arlington 54 Lake Stevens 36
Sat, Dec 14 Lady Classic
Arlington 74 Everett (Host) 102
Bishop Blanchet 6
Burlington-Edison 97
Bellingham 46
Blaine 6
Cascade 48
Cedarcrest 33
Camas 18
Chief Sealth 91
Darrington 32
Edmonds-Woodway 38
Friday Harbor 18
Ferndale 80
Federal Way 75
Granite Falls 4
Glacier Peak 0
Jackson 60
Kamiak 35
Kennedy Catholic 0
Kent Meridian 65
Lakewood 21
Lake Stevens 44
Lynnwood 0
Mariner 13
Meadowdale 15
Marysville-Getchell 36
Marysville-Pilchuck 36
Mount Si 0
Mountlake Terrace 0
Mount Vernon 49
Nathan Hale 10
Newport 5
North Creek 22
North Thurston 35
Oak Harbor 20
Rochester 13
Sammamish 14
Woodinville 0
Wilson 28
* Wed, Dec 18 Arlington 66 Snohomish 18
* Wed, Dec 18 Arlington 60 Marysville-Getchell 18
* Wed, Dec 18 Arlington 60 Marysville-Pilchuck 18
* Wed, Dec 18 Arlington 66 Glacier Peak 18
Fri, Dec 20 Lynden "Pride of Lady Lions" Tournament
Sat, Dec 21 Lynden "Pride of Lady Lions" Tournament
Sat, Jan 4 Women's Woolley
* Wed, Jan 8 Arlington 66 Edmonds-Woodway 18
Sat, Jan 11 Atown Tourney
Arlington 0 Burlington-Edison 0
Blaine 0
Cascade 0
Chief Sealth 0
Everett 0
Edmonds-Woodway 0
Jackson 0
Kamiak 0
Kennedy Catholic 0
Lakewood 0
Lynden 0
Lakeside 0
Lynnwood 0
Mariner 0
Meadowdale 0
Marysville-Getchell 0
Meridian 0
Marysville-Pilchuck 0
Mountlake Terrace 0
Mount Vernon 0
North Creek 0
Oak Harbor 0
Orting 0
Sedro-Woolley 0
* Tue, Jan 21 Arlington 60 Lake Stevens 15
Thu, Jan 23 Double dual at Mt. Baker
        BEHS/MBHS v. AHS/EHS
Sat, Jan 25 Lady Knights Invitational

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 7, 6:00 PM
Feb 8, 10:00 AM
Sub-Regional at Squalicum High School
 Feb 15, 10:00 AMRegionals at Sedro-Woolley High School
 Feb 21, 12:00 AMWIAA State Championships at Tacoma Dome
 Feb 22, 12:00 AMWIAA State Championships